Lutego 2022

Assisi Pet Care przejmuje Maced

Resource Partners sprzedaje udziały w Maced brytyjskiej spółce Assisi Pet Care realizując 80% stopę zwrotu (IRR) w ciągu dwuletniego okresu inwestycyjnego.

10 lutego 2022 r. Assisi Pet Care Ltd., spółka holdingowa brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Harwood Capital i Petera Mangion oraz właściciele spółki Maced, lidera na rynku mięsnych przekąsek dla psów, ogłosili zrealizowanie transakcji, której następstwem będzie włączenie Maced w struktury grupy Assisi. Podczas gdy fundusz Resource Partners sprzedał wszystkie swoje udziały w Maced, Tomasz Macionga, obecny prezes i syn założyciela Maced, pozostanie w roli prezesa Spółki i udziałowca grupy Assisi.

Transakcja potwierdza kompetencje Resource Partners we wspieraniu rozwoju liderów sektora konsumenckiego na rynku środkowoeuropejskim. Maced, założony w 1993 roku przez Edmunda Maciongę, jest jednym z wiodących producentów mięsnych przysmaków dla psów w Europie. Oferta firmy obejmuje produkty pod markami Maced i Dogway, a także pod markami własnymi na rynku krajowym i eksportowym. W grudniu 2019 r. Resource Partners, fundusz private equity specjalizujący się w inwestycjach konsumenckich w Europie Środkowo-Wschodniej, przejął większościowy pakiet w Macedzie, a Tomasz Macionga pozostał mniejszościowym udziałowcem i prezesem.

W ciągu dwuletniego okresu inwestycyjnego przychody Maced prawie się podwoiły. Jednocześnie zrealizowane inwestycje oraz inicjatywy operacyjne pozwoliły poprawić rentowność Spółki, prowadząc do prawie potrojenia wartości EBITDA. Firma rozwijała się głównie na rynkach eksportowych, czego wynikiem jest obecny udział sprzedaży eksportowej na poziomie 70%. Wzrost Maced wynikał również z konsolidacji rynku. W kwietniu 2021 roku Maced nabył Atlantic Products – drugiego największego polskiego producenta naturalnych przysmaków dla psów generującego 100% przychodów na rynkach eksportowych. Resource Partners osiągnęło 2,8-krotny zwrot z inwestycji oraz stopę zwrotu na poziomie prawie 80%.

Przejęcie Maced to kolejny etap rozwoju Assisi w ramach konsekwentnej strategii konsolidacji rynku produktów dla zwierząt i budowania europejskiego lidera na tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Assisi Pet Care, założona we wrześniu 2020 roku to joint venture pomiędzy Peterem Mangion i brytyjskim funduszem private equity Harwood Capital. Od momentu swojego powstania, grupa Assisi dokonała dwóch przejęć na rynku brytyjskim – firmy Hollings w październiku 2020 r. oraz Town & Country (właściciela marki HiLife) w marcu 2021 r. Inwestycja w spółkę Maced, która jest jednym z kluczowych dostawców Hollings, jest kontynuacją tej strategii.

„Niezmiernie się cieszę, że Maced będzie częścią Grupy Assisi, której celem jest stworzenie jednego z kluczowych europejskich graczy w segmencie produktów dla zwierząt. W ciągu ostatnich dwóch lat, przy wsparciu Tomasza Maciongi, udało nam się przekształcić Maced z tradycyjnej firmy rodzinnej w profesjonalną organizację. Zainwestowaliśmy w zespół, któremu udało się zwiększyć skalę firmy, zwłaszcza na rynkach eksportowych, oraz znacząco usprawnić operacje. Zwiększyliśmy również moce produkcyjne poprzez przejęcie Atlantic Products i przygotowaliśmy się do rozbudowy zakładu produkcyjnego Maced, wzmacniając pozycję Spółki jako jednego z kluczowych graczy na europejskim rynku mięsnych przekąsek dla psów, najszybciej rozwijającej się niszy w ogólnie atrakcyjnym rynku produktów dla zwierząt. Wszystkie te inicjatywy pozwoliły nam osiągnąć oczekiwane zwroty w ciągu zaledwie dwóch lat. Mamy nadzieję, że dołączenie do Assisi pozwoli Spółce utrzymać doskonałe tempo wzrostu”– mówi Małgorzata Bobrowska-Jarząbek, Partner Zarządzający w Resource Partners.

„Cieszymy się, że grupa Assisi będąca właścicielem firmy Hollings - jednego z kluczowych klientów Maced, dostrzegła nasz potencjał i doceniła najwyższą jakość naszych produktów. Dołączenie do większej grupy pozwoli nam na dalszy wzrost sprzedaży w Wielkiej Brytanii i na innych rynkach Europy Zachodniej, co stanowi podstawę naszej strategii na przyszłość.” mówi Tomasz Macionga, prezes firmy Maced, który pozostanie w tej roli po transakcji.

Peter Mangion, prezes grupy Assisi, powiedział: „Cieszymy się, że spółka Maced, jej marki, relacje z klientami i jej pracownicy, będą mogły przyczynić się do rosnącego udziału grupy Assisi w bardzo dynamicznym europejskim rynku produktów dla zwierząt. Szczególnie miło jest nam powitać Tomasza Maciongę w grupie osób zarządzających Assisi. Jesteśmy przekonani, że Tomasz i jego doskonały zespół będą kontynuować imponujący wzrost, jaki zapewnili spółce Maced przy wsparciu Resource Partners. Mamy ambitne plany kontynuacji tej ścieżki wzrostu, korzystając z inwestycji i osiągnięć z niedalekiej przeszłości”.

Maced i jego udziałowcom doradzali DLA Piper i Grant Thornton Polska.

Assisi Pet Care doradzali: Clarion, Peterka & Partners, Alvarez & Marsal oraz RSK Polska. Finansującym transakcję jest Crescent Capital Group.

Assisi Pet Care to joint venture pomiędzy Peterem Mangion i brytyjskim funduszem private equity Harwood Capital.

Resource Partners to niezależny inwestor private equity założony w 2009 roku przez zespół doświadczonych menedżerów, którzy wcześniej prowadzili podobne inwestycje w wiodących regionalnych i międzynarodowych instytucjach finansowych i funduszach. Jak dotąd, fundusze Resource Partners zainwestowały kwotę ponad 300 mln EUR w rozwój kilkunastu firm średniej wielkości w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Resource Partners inwestuje w szybko rozwijające się firmy z doświadczoną kadrą zarządzającą, które wspomaga swoim doświadczeniem w zarządzaniu szybkim wzrostem organicznym, dynamiczną ekspansją zagraniczną oraz poprzez akwizycje.

 

Kontakt dla mediów:

Resource Partners Sp. z o.o.
Zebra Tower
Mokotowska 1
00-640 Warsaw, Poland
22 377 7900
office@resourcepartners.eu

Assisi Pet Care Ltd
Pera Business Park, South Annexe, Nottingham Rd,
Melton Mowbray, LE13 0PB
+44 01664 563 209
hello@assisipetcare.com

2023 ESG Annual Report

W Światowy Dzień Środowiska, 5 czerwca, publikujemy nasz pierwszy Raport ESG za 2023 rok. Z dumą prezentujemy wymierne rezultaty naszych wysiłków, zarówno na poziomie funduszu, jak i w ramach naszych spółek portfelowych.

RP inwestuje w Flex To Go,polskie lotniskowe wypożyczalnie samochodowe

Resource Partners obejmuje znaczący pakiet udziałów w Flex To Go – największej polskiej sieci wypożyczalni samochodów na lotniskach. Firma działa w Polsce i Niemczech udostępniając pasażerom flotę ponad 1 500 samochodów. Plany spółki zakładają otwarcie nowych lokalizacji na lotniskach niemieckich oraz ekspansję na kolejnych rynkach europejskich.